Czy marzyłeś kiedyś o byciu superbohaterem, który umie biegać po ścianach i pojedynkuje się z innymi ludźmi? Czy śniłeś o widowiskowych walkach, których bohaterem jesteś właśnie TY? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco to możesz z czystym sumieniem zagrać w GunZ: The Duel. Jest to jedyna gra akcji, która umożliwi ci właśnie takie rzeczy. Bieganie po ścianach, wystrzeliwanie mnóstwa pocisków, efektowne walki na miecze to jej chleb powszedni.

GunZ The Duel International Edition to dopiero wersja BETA gry, która jest już od dawna dostępna w Korei. Stworzyli ją zdolni programiści z MAIET Entertainment. Aby wziąść udział w testach otwartej BETY (dostępnej dla każdego) wystarczy założyć konto, ściągnąć klienta (ok 150 MB) i cieszyć się grą. Następnie czeka Cię stworzenie własnego bohatera. Jest to bardzo proste, a jak dla mnie to nawet zbyt proste. Za mało możliwości wyboru wyglądu postaci, przez co w czasie gry często dochodzi do walk klonów. Aby stworzyć postać nalezy wybrać płeć bohatera, imię, styl ułożenia włosów (tylko 4), twarz (też tylko 4 rodzaje) i klasę postaci. Klasa ma niewielki wpływ na to co się będzie działo z bohaterem. Jedyne czym one się od siebie różnią to ekwipunkiem jaki postać dostaje na początek.

Bohater gotowy. Co dalej? Teraz już zostało grać. Po zalogowaniu i wyborze postaci, którą pokierujemy przechodzimy to głównego menu. Tutaj możemy wybrać na jakim kanale chcemy pograć (tam gdzie są ograniczenia poziomów i tzw. "free channel'ach" czyli bez jakichkolwiek ograniczeń). Po wyborze kanału czas na wybór pokoju. Pokój możemy sami stworzyć lub dołączyć do któregoś ze zrobionych przez innych graczy. Za zabicie przeciwnika dostaje się punkty doświadczenia i pieniądze, które można wydać w sklepie. Poziomy doświadczenia tak na dobrą sprawę nic nie dają oprócz tego, że będzie można nosić nowe przedmioty (np. płaszcz jest dopiero od 20 poziomu, a rakietnica od 15 itp.).

Jak już wspomniałem jest to dopiero wersja BETA, więc nie ma jeszcze wielu rzeczy, które już są dostępne w koreańskiej wersji gry. Grafika nie jest zbyt ładna, ale brzydka też nie jest. Ładne efekty słońca, wystrzałów, przeciętne oteksturowanie postaci, a modele bohaterów (a w szczególności kobiet) są naprawdę niskiej jakości. Gra płynnie działała na najwyższych ustawieniach grafiki na komputerze ADM Athlon 2 GHz, ATI Sapphire Radeon 9550 256 MB i 512 MB RAM.

Dźwięki to typowe dla strzelanek TPP efekty. Jęknięcia postaci i dźwięki wystrzałów. Muzyka jest bardzo dobra. Dynamiczne utwory podczas walk, spokojne rytmy podczas czekania w głównym Lobby i majestatyczny utwór podczas zagłębiania się w świat GunZ.

Ogólnie gra jest bardzo fajna, ale na dłuższą metę może nudzić. Na szczęście programiści z MAIET pracują nad systemem questów, wojnami klanów i nowymi przedmiotami. To na pewno przedłuży żywotność gry.Gra będzie zawsze darmowa, ale specjalne przedmioty będą do kupienia jedynie za prawdziwe pieniądze. Dodatkowo zabawę psują wszędobylscy hackerzy. Nigdy nie widziałem gry online, która jest tak podatna na cheaty i hacki.

Podsumowując. Gra dobra, ale dziurawa i brakuje jej jeszcze dużo, by zadowolić co niektórych. Dodatkowo ekipa z MAIET strasznie się ociąga i nagminnie przekłada termin wydania pełnej wersji.

Jerry