Dylemat. Co lepsze - miecz czy kodachi?


Zapewne każdy oglądając replaye innych k-stylerów lub też spotykając taką osobę w grze prędzej czy później zwróci uwagę, iż większość z nich wybiera miecz jednoręczny jako główną broń białą. Jaki powód stoi za tego typu wyborem? Zanim odpowiem na to pytanie warto wpierw przyglądnąć się bliżej statystykom:Pierwsze, co rzuca się w oczy to ilość danego aresanału. Kodachi na tym polu oferuje o wiele mniej do wyboru potencjalnemu użytkownikowi. Dalej, porównując ilość zadawanego damage'u, cenę jak i sam dostęp do posiadania broni od danego levelu postaci również nieciekawie się prezentuje w przypadku tego typu mieczy. Dochodzi jeszcze dość poważny mankament jak udźwig. Ponownie, kodachi ważą o wiele więcej oraz dodatkowo nie rekompensują tego swoją siłą ataku.

Czy oznacza to, że są one bezużyteczne? Nic bardziej mylnego. Do plusów można zaliczyć możliwość poruszania się w danym kierunku podczas wykonywania drugiego ataku. Przykładowo, na polu walki postać wyposażona w zwykły miecz, wykonująca flip(podbicie przeciwnika w powietrze) musi wpierw przystanąć, odczekać aż zakończy się animacja modelu, dopiero po chwili odzyskujemy kontrolę nad postacią i możemy kontynuować dalszą walkę. Z racji, iż GunZ jest grą bardzo dynamiczną, pomyłka w odliczeniu odległości pomiędzy Tobą, a potencjalną ofiarą może niekiedy kosztować Cię utratę znacznej ilości hp/ap lub nawet śmierć.

Kodachi nie daje zbyt wiele swobody w poruszaniu się podczas korzystania z prawego przycisku myszy z racji, iż nasza postać przez chwilę dryfuje w stronę, w którą biegliśmy, jednak nie pozostajemy w krytycznym momencie wystawieni na odstrzał. Jesteśmy cały czas w ruchu, co w rezultacie oznacza, iż jesteśmy również trudniejszym celem do trafienia.

W telegraficznym skrócie:

Miecz = postać musi na chwilę stanąć w miejscu, by podbić przeciwnika.

Kodachi = postać może się przemieszczać w niewielkim stopniu w danym kierunku podczas wykonywania tego ruchu.

Kolejną zaletą jest prędkość zadawania ataków. Wracając jeszcze na chwilę do wspomnianych statystyk pominąłem współczynnik Delay oraz DPs. Widać dokładnie, iż oba typy broni znacznie się różnią pod tym względem. Korzystając z kodachi jesteśmy w stanie wyprowadzić znacznie więcej ciosów niż w przypadku zwykłych mieczy. Mimo iż ich siła nie jest aż tak zachwycająca to swoją prędkością znacznie nadrabia wypisane powyżej problemy.


Werdykt, co lepsze, a co gorsze to jedynie kwestia gustów. Zalety i wady wypisałem powyżej, natomiast ostateczną decyzję pozostawiam już Tobie.


Autor:
Seymour

Kliknij tutaj aby wrócić do listy artykułów.